Müzik - Video Klip - Güzel Sözler

Ayrılık acısını nasıl atlatırız?

Ayrılık:  Hazırlıksız yakalanırız ayrılığa… Zaten insan böyle bir duruma nasıl hazırlanabilir. Ama şunu da unutmamalıyız; Ayrılıklar hayatımızın sonu değil, bu sadece bir süreçtir. Asıl önemli olan bu süreci nasıl atlattığımızdır. Karaları bağlayıp kendimizi yıpratmak en çok bize zarar verir. Hayatımız boyunca başımıza gelen her acı tatlı olay gibi bu süreçte de cebimize edindiğimiz tecrübeleri koyup yolumuza devam etmeliyiz. Şimdi elimizden geldiğince bu dönemi nasıl atlatabiliriz ona bakalım.

Üzüntünüzü Doya Doya Yaşayın!

Hemen umurunuzda değilmiş maduna girmeye çalışmayın. Oturun adam akıllı üzülün. Çünkü normal bir insan seviyorsa ayrıldığında üzülür zaten. Bunun için kendinizi kötü hissetmeyin. Çevrenizden gelen ‘’Bunun için mi üzülüyorsun?’’ tepkilerine aldırmayın çünkü yanlışıyla doğrusuyla bu ilişkiyi yaşayan sizsiniz. Ama burada asıl önemli olan üzüntüyü yaşayıp yaşamamamızın değil üzüntünün süresidir. Üzüntüyü yasa dönüştürürseniz işte orada bir problem var demektir. Ayrıldınız, bir ay üzülün iki ay üzülün ama bu 5, 6 aya sarkmasın. Hayatı kendinize zindan etmeyin. Bu yüzden de süreci uzatmamak için acınızı doyasıya yaşayın diyorum. Yaşayın ki üstünü kapattığınız duygular sürekli önünüze gelmesin.

Karar Verin!

Ayrılık sürecinden çıkmak için karar verin. Unutmayın bu sancılı süreçten sizi kurtaracak olan yine sizsiniz. Bunun için önce kararlı olmanız lazım. Kendinize acımaya artık son verin ve ayağa kalkmak için harekete geçin. Bunun içi önce istemeniz gerekir.

Ayrılığa Odaklanmayı Bırakın!

Eminim televizyon izlerken bile, her ne kadar izliyormuş gibi gözükseniz de aklınızda o kişi var. Üstelik sadece televizyon izlerken değil hiç aklınızdan çıkmıyor. İşte bunu en aza indirmek için ayrılığa takılı kalmayı bırakın. Normal hayatta yapmanız gerekenlere iki katı yoğunlaşın. Olan oldu. Sürekli aynı şeyleri düşünmek her şeyi düzeltmeyecek, aksine sizi de aşağı çekecektir.

Ayrıldığınız Kişiyi Takip Etmekten Vazgeçin!

Gerek sosyal medya gerek ortak arkadaşlarınız olsun, ondan haber alma çabalarına girmeyin. Belki de en çok zorlanacağınız konu bu olacaktır. Sürekli ne paylaşmış, kimlerle diye onu takip etmek isteyeceksiniz ama bunu yapmayın, en azından her dakika takip etmeyin. Bu elinizde olmayabilir ama kendinizi şartlayın. Çünkü sık sık onu takip etmeye devam ederseniz ayrılık sürecini atlatamazsınız. Onun her hareketinden bir anlam çıkarırsınız. ‘’Bu yazıyı bana mı yazdı yoksa başkasına mı?’’ Tarzında anlamlar çıkarırsınız ki bu durum sizi daha da yıpratır. Bu yüzden ayrıldığınız kişiyi takip etmeyi bırakmanızı tavsiye ederim.

Sosyalleşin!

Biten bir ilişkiden sonra kişiye insan içine çıkmak çok zor gelir. Canınız hiçbir şey yapmak istemez ama yapmalısınız. Gerekirse bunun için kendinizi zorlamalısınız. Delicesine oradan oraya koşturup hiçbir şey olmamış gibi davranın demiyorum ama kafanızı dağıtacak aktivitelerde bulunun. Arkadaşlarınızla yemeğe çıkın, hoşlandığınız şeyleri yapın hiçbir şey yapmak istemiyorsanız bile dışarı çıkın bir yürüyüş yapın. İnanın kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sizi seven destekleyen insanların varlığını hissedince kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Her ilişkinin kendine has özellikleri vardır. Dolayısıyla ayrılıkta acısı da kişilerin kendine özel bir durumdur. Yukarıda anlatmaya çalıştığım yöntemleri uygulamaya çalışırsanız bu dönemi daha az sancılı atlatırsınız. Öncelikle şunu sakın unutmayın! Her şey gibi buda bitecek, bu dönemi de atlatacaksınız. Önemli olan bu durumu kendinize olan saygınız, sevginiz eksilmeden, kendinizi gereğinden fazla üzmeden atlatabilmeniz. Unutmayın siz özelsiniz. Değerlisiniz. Hayatınızda birinin olup olmaması sizin değerinizden hiçbir şey eksiltmeyecek…

1 Paylaşımlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.