Müzik - Video Klip - Güzel Sözler

Evliliği Başarılı Veya Başarısız Kılan Faktörler Neler?

İnsanların çoğu belirli bir yaşa geldikleri zaman evlenmektedir. Kurumsal bir olgu olmakla birlikte kültürel bir olgu olarak da bakılabilmektedir. Peki evliliği başarılı veya başarısız kılan faktörler nelerdir?

Genel anlamda evlilik duygusal ve fiziksel faydalar getiren bir olgudur. Evli insanların, ayrılmış, hiç evlenmemiş veya eş kaybı yaşamış olan insanlara oranla yaşamdan daha fazla zevk aldıkları yapılan araştırmalarla belirtilmiştir. Tabi bu sadece evlilik değil evliliğin kalitesiyle, bağlılık, alışkanlık gibi etmenlerde alakalıdır. Güçlü iletişim, ortak deneyim, samimiyet, şefkat, anlayış, bağlılık başarılı evliliklerde görülen etmenlerdendir.

Evliliği Başarısız Kılan Nedir?

Peki “evliliği başarısız kılan nedir?” konusunu da aydınlatmak gerekir. Yapılan araştırmalarda erken evlilik, hızlı evlilik, maliyete yönelik evlilik, pozitif evlilik örneklerinin olmaması kötü giden evliliklere davetiye çıkarmaktadır. Aşırı savunmacılık, aşağılama, eleştirellik, nefret söylemleri, karşı tarafın düşüncelerine önem vermeme gibi faktörleri barındıran evliliklerin bitme yoluna girmesi muhtemeldir.

Bunun yanı sıra ortak ilgi alanları, kişilik, eğitim, geçmiş yaşantı, amaç, yönünden benzerlik barındıran insanlar birbirine daha çok çekim duymaktadır. Yani popüler inanış olan zıt kutupların birbirini çektiği algısı çok doğru değildir diyebiliriz.

Başarılı evliliğe giden yolda onu önemsediğinizi hissettirmeniz gerekir. Örneğin eşiniz terfi almıştır, ve size bunu anlattığında umursamamak veya basit yollarla geçiştirmek yerine “çok sevindim senin adına, ben senin başarılı olduğunu biliyordum başkalarının da fark etmiş olması çok güzel.” diyebilirsiniz. Böylece onun hakkında zaten pozitif bir izleniminizin olduğunu fark eder.

Evlilikte Tartışmak Normal Mi?

Evlilikte tartışmaların olması son derece normal ve doğaldır. Ancak önemli olan tartışmanın evliliğe hakim olmamasıdır. Yani tartışma sizi değil, siz tartışmayı yönetin gibi bir tavsiye verilebilir.

Genelde çiftler endişelerini açıkça belirtmeli, davranış ve koşulları değerlendirmeli, duygu ve düşüncelerini saygı çerçevesinde karşı tarafa ileterek ortak kabul gören bir çözüm bulunmalıdır. Böylece en küçük tartışma nedeni bile kolayca halledilebilir. Bu süreçte hakaret etmeyin ve şiddete başvurmayın.

Örneğin eşiniz banyodan sonra etrafı ıslak bırakıyor olabilir. Ona “her yer ıslak yine, niye temiz bırakmıyorsun ki!” diye suçlamak yerine, “banyodan sonra etraf ıslak kalmış, fark etmeseydim düşüp yaralanabilirdim.” gibi ifadelerle sorumluluğunu hatırlatabilirsiniz. Böylece karşı taraf irrite olmadan size hak verebilir ve davranışı tekrarlamaktan vazgeçebilir.

Tartışmalarınız kazanmaya yönelik değil, uzlaşmaya yönelik olursa sorunların çözümünde kalıcılık sağlanmış olur. Başarılı evliliklerin sırrı, birbirini anlamak ve dinlemekten geçer.

0 Paylaşımlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.