Müzik - Video Klip - Güzel Sözler

Yıldızlar Ve İnsanlar Arası Etkileşim

Astroloji kelimesi, yıldızların hareket şekillerinin ve bulundukları bölgelerin insanlar üzerinde etkileri olduğunu belirtmektedir. Bu etkilerin yıllık dönemlere ayrılmış hali ise burçlar kavramı olarak ortaya konmuştur. En eski dönemlerden günümüze kadar dünyaya üzerinde astrolojinin etkisine inanan ve bunu araştıran çok ciddi bir kitle mevcuttur. Bu durum farklı burç kültürlerinin ortaya konmasını sağlamıştır. Latin burçları ve Çin burçları ise bu kültürlerin liderleridir.

Yıldızların Hayatımıza Etkisi

Astroloji bilimi ve yıldızların yaşantımızda karşılaşacığımız olaylara etki etmesi üzerine farklı inanışlar mevcuttur. Bu farklılıklara rağmen burçların üzerimizdeki etkisi ise son derece kesinleşmiştir. Yıldızların üzerimizde etkisi olmama ihtimaline rağmen özellikle şehir kesimlerinde yaşayan insan profilleri burçlara karşı son derece ilgilidir. Bu durum, gerçek olmasalar bile okuduğu burç yorumlarına göre yönlenen bilinçaltları ortaya çıkartmaktadır. Latin astrolojisinin etki alanı Avrupa ve Amerika kıtaları etrafında toplabırken, Asya kıtası kalbini Çin astrolojisine teslim etmiş bulunmaktadır. İki astrolojik kültürde de burçlar 12’ye ayrılmıştır. Farklılığın yaşandığı nokta; Çin astrolojisinde burçların bir hayvan adı ve bir elementten oluşan iki parçanın birleşmesidir. Bu birleşimde hayvan doğduğu dönemi temsil ederken, element ise doğum anını simgelemektedir. Doğum anının insan üzerindeki etkisi Latin astrolojisinde yükselen burç olarak tasvir edilmiştir. Çin astrolojisine göre, gebe kalınan günden yola çıkılan bir hesap sayesinde çocuğun cinsiyeti öğrenilebilir.

Burçların Genel ve Dönemsel Yorumları

İki inanışta da burç yorumları, genel ve dönemsel olmak kaydı ile iki gruptan oluşur. Her insanın doğum yılı ve saatine göre belirli bir karakteristik çizgisi olacağına inanılır. Bu karakterin iyi ve kötü yönleri, zayıf ve güçlü tarafları, iş ve aile hayatı gibi konular net bir şekilde belirlenmiştir. Dönemsel yorumlar ise günlük, aylık ve yıllık bazda olmak üzere değişim gösterir. Her burç için içinde bulunan yılı nasıl geçireceği, girdiği yeni ayda neler yaşayacağı ve başlayan günün dinamikleri karakterine göre analiz edilmektedir. Bu durum, gerçek olup olmamasını önemsiz kılarak insanlar üzerinde etkisini hissettirmektedir. Gündüz uyandığında burcunda “Gün içinde yeni bir ilişkiye başlayabilirsin.”cümlesini okuması mı insanı bütün gün ilişkiye açık konuma getirir, yoksa yaşayacağı ilişki yıldızların yönlendirmesi sayesinde mi? Bu soru üzerine tartışmalar devam etmektedir.

0 Paylaşımlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.